OUTSPAN CUP

Awarded for the most meritorious exhibit - Section 6 - Other flowers (Autumn)
First awarded in 1981

 

1981- F H Moon
1982 - G E J Wakeham
1983/4 - J C Wright
1985 - Gillian Johansson
1986 - G Crockford
1987/8 - Mrs L Dovell
1989 - C J Wright
1990 - J C Wright
1991/2 - D A Holness
1993 - Mrs J Lloyd
1994 - J C Wright
1995 - Walter Johansson

1996 - Gillian Johansson
1997 - Walter Johansson
1998 - Jill Leon
1999 - Cliff Wright
2000 - Mike Leon
2001 - Susan Deacon
2002 - Rosemary Putt
2003 - May Parker

2004 - Julia Parker

2005 - May Parker

2006/7 - Alec Parker

2008 - Alan Bunting

2009 - Alec Parker

2010 - Mavis Lawrence

2011/12 - Alec Parker

2013 - Jill Leon

2014 - Julie Parker

2015 - Stephen Rickard 

PAST CUP WINNERS

The following is a historic list of cup winners

 

Spring Show Cups

Summer Show Cups

WILDACRE CUP

Awarded to the Exhibitor gaining the most points in Sections 1, 2 & 3 (Daffodils) 
First awarded in ?

 

 

DAFODILL SOCIETY MEDAL

For the best Daffodil exhibit in show
First awarded in ?

 

 

Lilly Rose Voucher

A voucher donated by Lilly Rose Florist for best exhibit, Section 4
First awarded in ?

 

 

JUNIOR CUP

For the child gaining the most points in section 7
First awarded in ?

 

 

PENDLEY ESTATES TROPHY

Awarded for the best Exhibit in section 6 (Painting/Art)
First awarded in ?

 

 

CHALLENGE CUP

Originally awarded for the best 6 vases of sweet Peas in show, currently awarded for Section 5 Handicrafts 
First awarded in ?

 

 

Autumn  Show Cups

SPRINGFIELD CUP

 

Awarded to the pupil @ Bovingdon Academy for the most meritorious exhibit in section 6 - Childrens 
 

 

First awarded in ?

 

 

MOLLIE ARONSON CUP

 

Awarded to the person gaining the most

points in the Rose section 3
 

 

 

First awarded in 1956

 

1956/7/8 - J W Chapman

1959/60 - Mrs J Johansson (gdn - Mr E Crockett)

1961/2/3 - Tracie Smith

1964 - Mrs R Amsden

1965 - P Barnard

1966 - Mrs E S Phillips

1967 - Tracie Smith

1968 - Col. A M Field

1969 - Lady Burke

1970 - Col. A M Field

1971 - Lady Burke

1972/3 - Ian Fletcher

1974/5/6 - Mr C A Hallam

1979 - Mike Leon

1980 - Jill Leon

1981 - Mrs K Z Abrahams (gdn Mr D A Leslie)

1982 -Mrs E M Lake

1983 - J C Wright

1984 - D A West

1985 - J C Wright

1986 - D A West

1987 - Gillian Johansson

1988 - Jill Leon

1989 - Steven Watkins & J C Wright

1990/1/2 - Ian Fletcher 

1993/4/5 - J C Wright

1996 - Roger Pigg

1997/8/9 - J C Wright

2000 - Romayne Watkins

2001 - Frank Pullin

2002 - Ashley Boddy

2003 - J C Wright

2004 - Ashley Boddy & Jill Leon

2005 - Doug Leslie

2006 - Richard Surguy

2007 - Roger Pigg

2008 - Linda Marzac

2009 - Alec Parker

2010/11 - Doug Leslie

2012/3 - Mavis Lawrence

2014 - Rod Pengelly

2015 - Stephen Rickard

 

 

 

CRAWLEY CUP

 

Originally awarded for the highest value of points in Section C (Summer show)

Now most points in section 5 (Preserves & cooking) Summer show 
 

First awarded in 1935

 

1935 - Mr F A Hill

1936 - Mr F Baldwin

1937 -Mr  F A Hill

1938/9  & 1949 -Mr  F Marriot

1950 - Mr H Friday

1951 - Mr S Franklin

1952 - Mrs W Brooks

1953 - 58 - Mr H Gentry

1979 - Mrs J Hatton &  Mrs S Woolams

1980 - Mrs J Hatton

1981 - Mrs J Kipp

1982 - Miss C Kipp

1983/4 - Mrs D I Ryan

1985 - Mrs M Barnes

1986/7 - Gillian Johansson

1988 - Jean Lloyd

1989 - Shirley Bushell

1990/1 - Jean lloyd

1992 - Lorna Dickinson 

1993 - Mavis Barnes

1994 - Gillian Johansson

1995 - Mavis Barnes

1996 - Lynda Bonnett

1997 - Shirley Masterson

1998 - Lynda Bonnett

1999 - Shirley Masterson

2000 - Lynda Bonnett

2001/2 - Shirley Masterson

2003 - Diana Reay

2004/5/6 - Shirley Masterson

2007 - Diana Reay

2008/9/10/11 -  Shirley Masterson

2012 - Glenys Welstead

2013 - Teresa Paddington

2014 - Vivien Gabriel

2015 - Stephen Rickard

 

 

 

 

© 2019 by Bovingdon & District Horticultural Society. Proudly created by bedrockcreative at www.bedrockcreative.com